ماسک های آبی مواد سمی و سرطانزا ندارند

تهران – ایرنا – سازمان غذا و دارو اعلام کرد: وجود مواد سمی، کبالت، فرمالدیید و مواد سرطانزا در پارچه های مصرفی ماسک های جراحی آبی صحت ندارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وبدا، پیرو انتشار اخباری در خصوص کشف مواد شیمیایی سمی در برخی ماسک ها و همچنین وجود کبالت در ماسک های جراحی آبی، اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: ماسک های پزشکی از سه لایه تشکیل شده است، لایه اول و سوم اسپاندباند و لایه وسط ملت بلون است.

مطالعه کنید: کرونای انگلیسی

مزایای بیمه کرونا چیست؟


بر این اساس، پارچه اسپاند باند جزو پارچه های بی بافت بوده که هیچ گونه مواد سمی و فرمالدیید در ساخت آن استفاده نمی شود و رنگ های آبی بر پایه پلی پروپیلن مورد استفاده در تولید پارچه آبی رنگ، همه فاقد مواد سرطانزا و سمی هستند.

سازمان غذا و دارو افزود: ماسک های تولید شده در کشور در آزمایشگاه های مورد تایید آزمایش می شود. حساسیت زایی و کیفیت آنها براساس استانداردها و ضوابط بررسی می شود و کاملا ایمن هستند.

اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا دارو تاکید کرد: متن منتشر شده توسط روزنامه خارجی Ecotextlie News نه تنها هیچ گونه اشاره ای به رنگ آبی یا وجود کبالت نکرده بلکه صرفا به دغدغه برخی کارشناسان خبره در خصوص استفاده طولانی مدت از ماسک ها پرداخته است و ظاهرا در ترجمه متن دچار تغییراتی شده است.
این نکته نیز قابل ذکر است که عملکرد ماسک های تولید شده در داخل کشور توسط آزمایشگاه های مورد تایید سازمان غذا و دارو مورد آزمون قرار گرفته و حساسیت زایی و کیفیت آن براساس استاندارد های مربوطه و ضوابط ابلاغی بررسی می شود.

مطالعه کنید: بیمه درمان تکمیلی سامان طرح عقیق

سازمان غذا و دارو در این گزارش افزود: هم اکنون دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور بر تولیدات ماسک پزشکی در منطقه جغرافیایی خود نظارت می کنند.

بازدید از خط تولید، بررسی شرایط تولید، بررسی کیفیت ماسک بر اساس ضوابط ابلاغی و ارسال نمونه به آزمایشگاه، بررسی کیفیت مواد مورد استفاده و سورس های تهیه مواد اولیه، بررسی اسناد و مدارک، کیفیت بسته بندی، لیبلینگ و برچسب از جمله بررسی های است که توسط دانشگاه های علوم پزشکی صورت می گیرد بنابراین ماسک های دارای مجوز از اصالت و کیفیت مطلوب برخوردار است.

تاکنون بیش از ۳۹۰ شرکت موفق به اخذ پروانه ساخت ماسک و کد IRC در ایران شده اند.

ظرفیت تولید ماسک در کشور در ابتدای شیوع کرونا (اسفند ۹۸) حدود ۳۵۰ هزار عدد در روز بود اما با توجه به رشد فزاینده و جهش صورت گرفته در حال حاضر توان تولید به روزانه بالغ بر ۴۰ میلیون عدد ماسک در روز شده است که نه تنها نیاز مراکز درمانی کشور و ماسک مورد نیاز عموم مردم کشور تامین شده است بلکه به صورت محدود صادرات نیز صورت می گیرد.

 

مطالعه کنید: در صورت ابتلا به کرونا چه باید کرد؟

 

در اواخر سال گذشته حدود ۳۹ میلیون ماسک اجازه صادرات گرفته است. همچنین بر خلاف روند افزایش قیمت سایر کالاها، قیمت ماسک روند کاهشی داشته به طوری که در حال حاضر قیمت هر عدد ماسک سه لایه به حدود ۸۰۰ تومان و کمتر از آن در هر عدد رسیده است .

سازمان غذا و دارو توصیه کرد: مردم عزیز کشور در هنگام خرید ماسک به شماره مجوز وزارت بهداشت ،کد (IRC) نشان سیب سلامت و داشتن آدرس و مشخصات برروی بسته بندی کالا و برچسب اصالت توجه کنید.منبع:www.irna.ir

با مشاوره رایگان در خدمت شما هستیم
نمایندگی کوهی کد ۸۱۴۷
شماره تماس: ۰۲۱۸۶۱۱۲۷۰۱
۰۹۱۲۶۱۴۸۳۳۴