ایا بیمه هزینه واکسن گارداسیل را پرداخت میکند؟

boxbime

ایا بیمه هزینه واکسن گارداسیل را پرداخت میکند؟

در حال حاضر بیمه‌های تامین اجتماعی، خدمات درمانی و انواع بیمه‌های تکمیلی هزینه خرید واکسن گارداسیل خارجی و ایرانی را پوشش نمی‌دهند

 

واکسن گارداسیل یکی از پرکاربرد ترین انواع رایج واکسن‌های HPV است. واکسن گارداسیل  چند سال است تولید شده و عمر زیادی ندارد می‌تواند از بیماری های خطرناکی نظیر زگیل تناسلی و انواع سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم پیشگیری کند. تزریق واکسن گارداسیل برای مبتلایان به ویروس HPV تاثیری روی درمان زگیل تناسلی  ندارد، اما می‌تواند از ابتلا به انواع دیگر ویروس پیشگیری نماید

واکسن گارداسیل چیست؟

از آنجایی که زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری منطقه جنسی در دنیا است، محققین این دارو را اختراع کردند تا بتوانند از این بیماری پیشگیری نمایند. این دارو  یکی از انواع واکسن های HPV است که در برابر نوع خاصی از این ویروس محافظت ایجاد کرده و مانع از ابتلای فرد به بیماری می گردد.

این دارو شامل ۴ نوع ویروس ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ می باشد. این ویروس ها جزء ویروس های متداول هستند. ویروس تیپ ۶ و ۱۱ از ویروس های متداولی است که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی به شمار می رود و نوع ۱۶ و ۱۸ عامل اغلب سرطان های دهانه رحم می باشد.

نکته جالب این است که این دارو حاوی ویروس کشته شده یا ضعیف شده این بیماری نبوده بلکه حاوی ذراتی شبیه ویروس پاپیلومای انسانی است و از پروتئین دیواره خارجی ویروس مشتق می شود.

گارداسیل را چه کسانی و در چه سنی باید تزریق کنند؟

این دارو به جز مواردی مانند بارداری، شیردهی و نقص سیستم ایمنی برای همه افراد حداقل بالاتر از ۹ سال قابل تزریق است. اما بهترین سن برای تزریق، قبل از سن شروع فعالیت های جنسی و قرار گرفتن در معرض این ویروس است. بهترین سن تزریق برای زنان از ۱۱ سالگی به بعد تا ۲۶ سالگی و برای مردان مابین ۱ تا ۲۱ سالگی است. البته امکان تزریق گارداسیل بعد از این سن نیز وجود دارد.

تاثیرات گارداسیل بر روی زگیل تناسلی

این دارو قادر است در برابر دو نوع ۶ و ۱۱ از این ویروس که عامل اغلب زگیل‌های تناسلی است، مقاومت ایجاد نماید. بنابراین اگر فرد قبل از ابتلا به ویروس زگیل این واکسن را تزریق نماید، دچار زگیل تناسلی نخواهد شد. تزریق گارداسیل می تواند تا ۹۰% احتمال ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد. بهتر است تزریق توسط پزشک انجام شود.

 

مطالعه کنید: دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟

محل و دفعات تزریق واکسن گارداسیل

این واکسن معمولاً بر روی عضله بازو تزریق می شود. گارداسیل در سه نوبت و هر بار ۰.۵ لیتر تزریق می گردد که نوبت تزریقات دارو به این شرح است. نوبت اول در ماه صفر، نوبت دوم دو ماه پس از اولین تزریق و نوبت سوم شش ماه پس از تزریق اول است. لازم به ذکر است تزریق این واکسن نمی‌تواند جایگزین تست پاپ اسمیر شود و یا در درمان سرطان دهانه رحم و یا مقعد تاثیری ندارد. تاثیر این دارو حداکثر ۸ سال گزارش شده است.

میزان اثر بخشی واکسن گارداسیل

آمارها نشان داده تزریق این دارو به شکل موثری در پیشگیری از زگیل تناسلی، تغییرات پیش سرطانی و نیز بروز ضایعات پیش سرطانی موثر است. همان طور که در قسمت قبل ذکر شد این دارو حاوی ۴ نوع ویروس شایع عامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است. در صورتی که این واکسن به صورت سراسری در جهان تزریق شود، میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم تا ۹۰% کاهش می‌یابد.

کاربرد دقیق واکسن گارداسیل چیست؟

برای افراد در فاصله سنی ۹ تا ۲۶ سالگی تجویز می‌شود. در واقع  معمولا قبل از سنین نوجوانی و قبل از شروع فعالیت جنسی توصیه می‌شود. اگر فردی که این واکسن را تزریق می‌کند به هیچ یک از ۴ نوع ویروس قبلا مبتلا نشده باشد به احتمال ۹۹ درصد به هیچ یک مبتلا نمی‌شود. اما این واکسن زگیل‌های تناسلی موجود را درمان نمی‌کند با این حال برای افرادی هم که دچار زگیل تناسلی شده‌اند هم توصیه می‌شود زیرا از انواع دیگر ویروس پاپیلومای انسانی که فرد دچار آن نشده است جلوگیری می‌کند.

 

مطالعه کنید: خرید قسطی بیمه درمان تکمیلی سامان

آیا واکسن گارداسیل در مردان موثر است؟

بله. واکسن گارداسیل در مردان نیز مؤثر است و می‌تواند زگیل تناسلی، سرطان مقعد، آلت و برخی ضایعات پیش سرطانی که توسط انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شود محافظت کند. مردانی که با همجنس خود رابطه جنسی داشته باشند بیشتر در معرض بیماری‌های مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی تیپ ۶،۱۱،۱۶،۱۸ و سرطان معقد و آلت تناسلی هستند .

اهمیت تزریق این واکسن برای خانم‌ها چیست؟

ویروس پاپیلوم انسانی عامل ایجاد سرطان گردن رحم است. این دارو، از آلوده شدن فرد به ویروس پاپیلومای انسانی و در نتیجه ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند. براساس تأیید سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۶ میلادی، این واکسن علیه چهار نوع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی با بازدهی نزدیک به صد درصد مؤثر است.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل چگونه است؟

این واکسن در سه دوز نیم میلی لیتری طی ۶ ماه در عضله تزریق می‌شود. تزریق دوم یک ماه پس از اولی، و تزریق سوم شش ماه بعد تزریق اول انجام می‌شود. پس از گذشت سه ماه از اولین دوز واکسن اثر واکسن ایجاد شده است.اخیراً (اکتبر۲۰۱۶) توصیه شده است که برای کسانی که قبل از ۱۵ سالگی دوز اول واکس را تزریق کرده اند، دو دوز واکس کافی است که در این روش دومی ۶ تا ۱۲ ماه بعد از دوز اول (صفر، شش) تزریق می‌گردد.

واکسن گارداسیل چه کارهایی نمی‌کند؟

این واکسن جایگزین آزمایش پاپ اسمیر از نظر سرطان دهانه رحم در زنان نمی‌شود. این واکسن از همه انواع سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری نمی‌کند این واکسن به عنوان درمان سرطان‌های رحم و مقعد کاربرد ندارد.

عوارض واکسن گارداسیل (زگیل تناسلی)

لازم است فرد پس از تزریق دارو حداقل برای ۱۵ دقیقه در محل منتظر بماند تا در صورت بروز عوارض به آنها رسیدگی شود. بر طبق آمار ها عوارض حاصل از این واکسن در ۹۷ درصد از مواقع خفیف بوده و تنها در ۳ درصد امکان عوارض جدی وجود دارد. مهمترین عوارضی که ممکن است پس از تزریق ایجاد شود، می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

درد در محل تزریق
غش و سرگیجه
تب
تهوع
تورم
خارش
سردرد
در هر حال لازم است پس از تزریق و در صورت بروز واکنش های حساسیتی شدید و یا تورم به پزشک مراجعه نمایید.

سوالات

آیا واکسن گارداسیل مشابه ایرانی دارد؟

این دارو مشابه ایرانی دارد و در داروخانه های توزیع می گردد.

نحوه نگهداری واکسن گارداسیل چگونه است ؟

واکسن گارداسیل می بایست در یخچال نگهداری شود، مانند سایر واکسن ها حاوی ویروس بوده و ویروس در دمای عادی از بین می رود.

ایا بیمه هزینه واکسن گارداسیل را پرداخت میکند؟

سازمان تامین اجتمایی تا کنون واکسن گارداسیل  را تحت پوشش قرار نداده است.

منبع:khanehdaroo

منبع 

 

در صورتی که در خصوص طرح های بیمه تکمیلی نکته یا ابهامی دارید!

می توانید با کارشناسان نمایندگی ما در میان بگذارید.

شماره تماس

۰۹۱۲۶۱۴۸۳۳۴

۰۲۱۸۶۱۱۲۷۰۱

نمایندگی پروانه کوهی

کد رسمی و جنرال ۸۱۴۷ بیمه سامان

 

مطالب زیر مطالعه کنید

دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟

طرح سپیدار بیمه سامان

خرید قسطی بیمه درمان تکمیلی سامان

طرح افرا بیمه سامان